Gelişim alanı konfor alanımızın hemen dışında olan bir yer, farkında olsak da olmasak da tüm insanların yanıbaşında bazen bir cehennem, bazen bir bahçe, nehir, uçurum, nasıl isimlendirirsek isimlendirelim, rahat olmadığımız, öğrenmeye henüz başladığımız, tökezleyebildiğimiz, rahat hissetmediğimiz, konforsuz biryer.

Herhalde hayatta konforlu olup gelişim gösterdiğimiz tek yer ana rahmi, orası da geçici bir süre, hem zaten keyfine varamadan da çıkıveriyoruz bu konforlu alanın dışına 😊

Bunun dışında kalan zamanımızın ne kadarını ana kucağı gibi konfor alanı içinde, ne kadarını bu alanın dışında geçiriyoruz, işte başarının anahtarı burada gizli!

Konfor alanında bir rutin, ezber, kolaylık, hız, bildiğimiz herşey varken; bu özellikler bu alanın dışında yok oluveriyor. Bilmediğimiz bir alan. Karşımıza çıkan insanlar, konular, sorunlar, çözümler hep yeni. Daha önce denemediğimiz şeyler. Konfor alanı dışındaki perspektiften, geriye konfor alanına baktığımızda bizi oraya iten bir güç var. Bu konfor çekim alanı ve çok yıpratıcı birşey, farkında olmadan insanı tembelleştiriyor hem de size kendinizi mükemmel hissettirerek yapıyor bunu. Nasıl mı? Bu alanda siz mükemmel bir performans sergiliyorsunuz da ondan, işte tuzak da burada, insan mükemmel ve konforlu olduğu zaman bu statüyü korumak istiyor ve sonuç gelişmenin durduğu, zaman içinde geriye doğru gittiği, yavaşlamanın ve çöküşün geldiği bir sürecin başlangıcı, sonrası malum.

selfimprovement.jpg
Gelişim alını mı? benim? hiç işim olmaz!

Bu tuzaktan çıkış ile ilgili bir sürü kaynak mevcut, ben burada bunlardan bahsetmeyeceğim.

Yazılanları okumak onları yapabilmekten çok daha basit ve hızlı oluyor genelde, iş yapmaya gelince insan kendisi ile baş başa, hem de olmaktan korktuğu o konfor alanının dışında. ne kadar dışında olduğunun önemi yok!

Dolayısı ile bunu yapın, şunu yapmayın şeklinde akıl vermek yerine şunları söylemeyi tercih ediyorum:

  • İstesek de istemesek de bir gün konfor alanımızın dışına ya kendimiz gireceğiz ya da itileceğiz,
  • buna hazırlıklı olmak imkansız çünkü hazır olduğumuz zaman zaten o alan tüm özelliklerini bildiğimiz ve rahat davrandığımız bir yer olacak ve yeni bir konfor alanı olacak,
  • önemli olan yeni bir öğrenme alanına doğru ilerlediğimizi anlayalım yeter,
  • ve bu alan bizi sarsacak, belki yerle bir edecek bunu bilelim yeter,
  • bu alanda biz ne olursak olalım yere de düşsek yeniden ayağa kalkacağız,
  • bu güç biz de var bunu bilelim yeter,
  • çünkü bunu daha önce yaptık bunu hatırlayalım yeter,
  • gerisini koyverin gitsin, yeni bilgi beceriye her zaman ulaşabiliriz, sadece bunları hatırlayalım, bir değişimin olacağını bilelim ve tüm öğrenme kanallarımızı açık tutalım yeterli.

Gerisini siz zaten halledeceksiniz!

Bir tavsiye, gelişmek ve büyümek istiyorsanız her zaman konfor alanınızın dışına çıkmaya odaklanın, bir yeri konfor alanı haline getirdikten sonra hemen yeni konfor alanları arayın kendinize, böylece hem sıkılmazsınız hem de sürekli gelişirsiniz!

sevgiler

www.burakakalin.co.uk

By akalinburak

Career & Life Coach

One thought on “Gelişim alanı mı? benim mi? hiç işim olmaz.”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: