İşe merhaba partisine ücretsiz davetiyem var arkadaşlar. Nedir bu? Ne zaman? Nasıl bir şeydir? Hangi şirket? sorularını duyar gibiyim!

party.JPGBu davet, istediğiniz şirket, hayal ettiğiniz herhangi bir iş, pozisyon için dersem hiç yalan olmaz, hatta şu anki şirketinizdeki çalışmak istediğiniz başka bir pozisyon için geçerli bile olabilir. Önce biraz hayal edelim haydi:

O muhteşem şirket, kapısından giriyorsunuz, çok güzel bir lobi sizi karşılıyor, hayal gibi, lobide insanlar kah ayakta kah oturarak toplantı yapıyor herkes keyifle çalışıyor, siz de aralarından geçip içeri giriyorsunuz çünkü elinizde davetiye var, hem de altın davetiye! Her yere girersiniz yani.

Evet, bu davet aslında sizin Cv’niz, Resume’niz, Kariyer hikayeniz. Nasıl mı? Hayal etmeden olmaz tabii. Hayal ettiğiniz işe kabul edilmeniz için önce iyi bir CV’ye, akıcı ve sade bir kariyer hikayesine ihtiyacınız var. Sonrası mı? Biraz sabır.Dream Job

Peki bu daveti nereden bulacaksınız? Sizin kendi kaynaklarınız bunu oluşturmaya yeter de artar bile, sadece biraz yaratıcılık, bunun için biraz yönlendirmeye ihtiyacınız olabilir 🙂

Size biraz tüyo o zaman, dikkatle okuyun!

  • Davetiyenin yani CV’nizin maksimum 2 sayfa olmasına özen gösterin. 10-15 sene gibi uzun süreli tecrübeniz varsa, ilk yıllardaki kısmını ayrı bir bölümde topluca özetlemek yaratıcı bir çözüm olabilir. Bakmak lazım:)
  • Unutmayın, “Akşama CV’mi bir ara gönderirim” dediğiniz şey aslında sizin dönüşen ve gelişen kariyerinizi anlatan, baş rolde sizin oynadığınız, sizin prodüksiyonunuz olan bir film gibi aslında
  • Artık eski düz yazı CV’ler yerini ya digital CV’ye ya da modern CV formatlarına bıraktı. Şimdiden CV tasarımına yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.
  • Yani CV’niz sizin gibi değişip hatta sizin gibi dönüşüm geçirmezse boşa kürek çekersiniz.
  • Çünkü farklı olmayan CV, işe alımcıya partiye istemediği birisi ile gitmek gibi acı bir tat, kötü bir his verecek ve o partiye sizinle gitmek istemeyecektir
  • Bu durumda partiye gidenlerin arkasından baka kalacaksınız! Bunu istemezsiniz değil mi?

Resume’nizde anlatmak istediğiniz içeriğin bir müzik olduğunu düşünün. Siz de bir composer, bir bestekar oluyorsunuz yani 🙂

Kimisi pop, kimisi caz hatta bazıları tekno veya klasik müzik sever. İşte başvurduğunuz pozisyona, hatta şirkete özel CV’niz olmazsa, sadece bir çeşit müzik yapan müzisyen gibi olursunuz. Sizi dinleyen yani CV’nize ilgi gösteren işe alımcı veya şirketler de o kadar az çeşitli olacaktır.

Her kesin ilgisini çekecek ve dinleyeceği bir senfoni yazmak varken bir kaç çeşit notadan oluşan bir parça yazmaya gerek yok. Tecrübeniz ve yaptıklarınız kesinlikle yeter.

Bırakın CV’niz sizin kariyerinizi anlatan senfoniniz olsun, her işe alımcının hayranlıkla dinlemek isteyeceği bir müzik şöleni.

Artık, partiye davet hazır sayılır. Sayılır diyorum çünkü ne yapılabileceğini yazdım, nasıl yapılacağını yazmadım çünkü ben de kendimi her türlü senfoniyi hayal olmaktan gerçek olmaya çeviren bir maestro gibi hayal ediyorum. İsterseniz görüşelim. İletişim için.

Sevgiler
Burak

By akalinburak

Career & Life Coach

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: