Yılan’ın düzen içindeki uykusu
Photo credit: @burakreis

Çocuklarla bu hafta doğal yaşam alanlarında hayvanları görmeye gittik. Resimdeki yılanla karşılaştığımda hem yatışındaki düzene hayret ettim hem de doğrusu kendimi korkmaktan alıkoyamadım.

Her ne kadar ürkütücü yaratıklar olsa da, biliyorum ilginc ve cok garip ama, yılanlardan öğrenilecek liderlik dersleri olduğunu biliyor muydunuz?

Neden böyle düşündüğümü açıklamaya çalışayım…

❌Limitleriniz ile tanımlı olmayın. Biliyoruz ki yılanların bacakları yok, ona rağmen dünya üzerinde çöllerden, ağaç tepelerine veya okyanuslara kadar çok farklı habitatlarda sürünerek de olsa heryerde yaşamaya adapte olmuşlar. Kutuplar hariç 🙂 Kisaca en güçlü 💪 yanlarını kullanarak yaşamda ayakta kalıp başarılı olabiliyorlar.

Peki ya siz? Kendinizi limitleriniz ile mi sınırlıyor ve tanımlıyorsunuz? Limitleriniz ile limitli misiniz? Başarısız olduğunuzda, düzenli olarak başvurduğunuz mazeretler havuzunuz mu var?
Veya…
Sizi eşsiz yapan özelliklerinizin farkında olup, onlardan destek alıp hedeflerinize ulaşıyor ya da engellerin üstesinden mi geliyorsunuz? Limitlerinizi aşmayı denediniz mi?
Sahip olduğunuz beceri ve yetenekleriniz ile heryerde her zaman başarılı olabileceğinizin farkında mısınız?

Aslında yılanlar kötü reputasyonlarının aksine, düşünüldüğü gibi, saldırgan yaratıklar değiller. Yılanların çoğu insanlara karşı ilk önce agresyonu tercih etmiyorlar. Saldırıyı sadece son seçenek olarak değerlendiriyorlar yani gözlem ve defansı tercih ediyorlar.

🤹‍♂Anlaşmazlık ve çatışma anlarında siz neyi tercih ediyorsunuz? Atağa geçmek yerine, anlaşmazlığı ortadan kaldıracak etkin çözüm hamlelerini düşünüyor veya uyguluyor musunuz?
🏆Bu şekilde özkontrolünüzün olmasının, çok güçlü 💪 ilişkiler kurmanıza yardımcı olacağının farkında mısınız?

🎯Karar verin ve kararınıza göre hareket edin.
Yılanların görme becerileri çok zayıftır. Buna rağmen avını sanki çok iyi görebiliyormuş gibi yakalarlar. Çift çatallı dillerini koku almak için kullanırlar. Önemli olan ise hedefe yani avına doğru ilerlerken doğru yönde gidip gitmediklerini yani avlarına yaklaşıp yaklaşmadıklarını anlamak için dillerini sık sık dışarı çıkararak test ve kontrol ederler. Bu hedeflerine ulaşana kadar devam eder.

Peki kendinizi düşünün, hedefinize doğru hareket ederken, aldığınız kararların sizi hedefinize yakınlaştırıp yakınlaştırmadığını test ve kontrol ediyor musunuz? Algılarınız ne kadar açık?

Kısacası aslında yılanlar ürkütücü ama diğer taraftan ilginç yaratıklar ve her zaman olduğu gibi doğadan öğrenecek çok ders var.

Sevgiler,

Beni Instagramdan bu linke (@burakreis) tıklayarak da takip edebilirsiniz.

By akalinburak

Career & Life Coach

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: