Değişime direnemeyen Berlin Utanç Duvarı

Berlin Utanç Duvarını gezerken zamana hiç birşeyin direnemediğini bir kez daha deneyimledik. Ne olursa olsun zaman herşeyi değiştiriyor, bu kaçınılmaz bir gerçek. Güzel de bir gerçek. Yıkılmaz denenen Berlin duvarı, bu insan yapımı duvar, zamanın getirdiği değişime direnememiş. Hayatın zaman karşısındaki akışı, değişimi onu da değiştirdi. Duvarı gezerken bu güçlü değişim faktörü “zaman” hakkında düşündüm hep….

Zaman biriktiremediğimiz tek şey!

Herşeyin bir zamanı ve miladi var. Zaman olgusunun hayata anlam katan en önemli özelliği de kontrol edilememesi, kendi akışı olmasi. Biz ona uymaya çalışıyoruz. 

O sadece var, an’da ve akıyor. Bizler zamanı biriktiremediğimizden, durduramadığımızdan, ileri  veya geri alamadığımızdan, onu doğru ve etkin kullanmaya, yönetmeye çalışıyoruz.

Biraz dusunmek icin birkac soru: 

Zaman sizin için ne kadar önemli?

Zaman baskısı olmasaydı ne olurdu?

Hepimiz zamanda yol alıyoruz, sonunun olduğunun bilincine sahibiz ve bu bilinçle zaman içinde değişip dönüşüyoruz. 

Zamanın algısı ise bazen değişiyor, mesela çok mutlu olduğumuz an’da kalabildiğimizde zaman çok hızlı akıp geçiyor gibi. Tam tersine bize acı veren bir durumda da o bildiğimiz zaman bir türlü geçmek bilmiyor, zaman sanki bize ızdırap veriyor. 

Sizin için zaman nasıl bir akışta? Anı yaşıyor musunuz yoksa sürükleniyor musunuz? Bunun cevabı kendimizi bilmekte ve anda olabilmekte bence.

Benjamin Franklin’in söylediği gibi “Öyleyse zamanı israf etmeyin. Çünkü hayatın yapıldığı ana madde zamandır.”

Zaman Yönetimi diye bir eğitim vardır ya bence ismi yanlış belirlenmiş 🤣Bana gore zamanı yönetemeyiz ancak zamana göre kendimizi yönetebiliriz. Kendimizi ve kendi dağınıklığımızı, boşvermişliklerimizi, ertelemelerimizi yönetelim aslında yeter.

Zaman birçok metaforun da öznesi, mesela “Zaman sessiz bir testeredir” bu biraz ürkütücü,  “Vakit nakittir”. Cok dogru.. “Zaman herşeyin ilacıdır” en sevdigim de bu. 

Hedefimize ulaşmak, başarmak ise amacımız, herşey zamana bağlı, zaman ise kısıtlı.

Zamanı boşa harcamamak icin harekete geçmenin şimdi tam zamanı. Einstein’a göre zamanı durdurmanın tek yolu ışık hızında gitmek. Işık hızına ulaşamasak da harekete geçmek değişim ve dönüşüm için olmazsa olmaz. Haydi, ne bekliyorsun zamanın doldu.

Sevgiler, Burak

By akalinburak

Career & Life Coach

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: