Leader

Bir süredir yazı yazmamıştım, zaman çok hızlı akıyor. Bu seferki yazım hepimizin o ya da bu şekilde peşinde koştuğumuz bir konu: “bir terfi” hatta “yönetici, müdür, lider” olmak üzerine. Daha fazla sorumluluk almak, bir ekip ile beraber performans göstermekten sorumlu olmak, farklı ve yeni beceriler istiyor. Bu tıpkı Joseph Campbell’in “Kahramanın Sonsuz Yolculuğu” eserinde bahsettiği “Maceraya Cagri” da oldugu gibi, yani sonunda dönüşümün kaçınılmaz olduğu bir yolculuk. Bu yazım, bu yeni maceraya çıkarken nasıl “akıl yürütmemiz” gerektiği ile alakalı.

Biliyorsunuz terfi edip yönetici olduğunuzda sadece ücret bandınız, yanhaklarınız, pozisyonunuzun ismi ve statünüz değişmiyor. Hayatınızda bir çok şey değişiyor. Evet çok çalıştınız çabaladınız ve haklı olarak bu yeni ve zorlu göreve geldiniz. Bu terfiyi hak ettiniz. Bunun anlamı “İşler artık eskisi gibi olmayacak, değişecek” Sizin kendinizden beklentiniz (eğer kendinizin farkındaysanız!), yöneticilerinizin, ekibinizdeki arkadaşlarınızın, sizden iş bekleyen tüm paydaşlarınızın sizden beklentisi birdenbire değişecek. Evet 1.günden itibaren içine gireceğiniz, arasından geçeceğiniz bu değişim sizi zorlayacak. Hele ki, bireysel olarak çalışan olduğunuz bir rolden, bir veya daha fazla kişiyi yöneteceğiniz bir role geçtiğiniz bir durumda bu değişim daha da karmaşık bir hal alacak. Peki ne olacak şimdi?

Yoksa siz hala bireysel çalıştığınız zamanlardaki gibi çalışıp aynı şekilde başarıdan başarıya koşacağınızı mı sanıyorsunuz? Bu büyük bir yanılgı ve tuzak – peki kim için? Yönetsel ve liderlik rollerine yeni terfi edenler için. Tabii unutmamak gerekir ki bu yeni liderlerin ekibinde olan çalışanlar için de değişim söz konusu. Biliyoruz ki çok acıklı hikayeler var. Bu yazıda liderin tarafından konuya yaklaşacağız. Yeni yöneticilere destek olmak çok daha önemli bence. Doğru davranış ve beceriler ile lider ve ekibi birlikte dönüşüm yaşayacak, birlikte büyüyecekler. Yönetici veya lider’in yaklaşımı belirleyici olan, bu nedenle bu açıdan ele almak önemli.

Doğru beceri, yöntem ve araçları kullanmak her işte çok önemli. Zamanla kendi doğal liderlik becerilerinizi keşfetmek eğlenceli olacak.

Basitçe düşünürsek, uzman olarak çalıştığınızdaki iş yapış, işinizi yönetme, ilişkilerinizi yönetme için kullandığınız yöntemler, fikirler, yaklaşımlar artık tamamen değişmeli. Liderlik Yaklaşımı diyebileceğimiz farklı bir mindset’e (zihniyet) geçiyor olmak başarı için tek yol. Yoksa “ben çok çalışıp hallederim, ekibime abilik yaparım, onlarla güzel iletişim kuracağım, yapacağım, bakmak lazım, etmek lazım” şeklindeki iyi niyetli yaklaşımlar ilk krizde, ekipçe normalden fazla performans göstermeniz gereken bir zamanda, ekibinizden yapmak istemedikleri bir işi yapmalarını istediğinizde, yok olur gider.

“Pasaj altı olmak – kalmak” dediğimiz duruma düşersiniz, oradan oraya çırpınır bulursunuz kendinizi. Çünkü yeni rolünüzde önünüze çıkan problemleri, karmaşıklığı eski bildiğini yollardan – uzman gözüyle – çözmeye çalışırsınız. E bu gayet doğal. İnsan kendisini ne kadar biliyorsa ve geliştiriyorsa, elinde bildiği ne varsa onu kullanır. Bu hep böyle olmadı mı?

Ama bilin ki elinizde daha fazlası muhakkak var, potansiyeliniz var. Ve bu yeni görevi de başaracaksınız ama iş planınızı, zaman planınızı, aksiyon planınızı farklı yapmalısınız. Zamanınızı alan işlerin, kullandığınız becerilerin, destek aldığınız kişilerin değişmesi ve farklılaşması çok önemli.

Uzman olarak başarılı olduğunuz bir dünyadan, yöneticilik liderlik dünyasına geçtiğinizde, aynı işleri, aynı davranışları göstererek başarılı olmayı beklemek yaşanan ilk öğrenme oluyor genellikle. “Farkındalık” her işte olduğu gibi bu yeni yolculukta da önemli bir özellik. Şirketler genelde bu işi nasıl yapıyor: “Gel sen işinde çok iyisin seni müdür yapıyoruz”. Uzmanlığını kanıtladın, ödül olarak sırada yöneticilik var. Var mı gerçekten? Tamam “müdür” seçildin “buyur yönet”. Bu kadar basit değil işte, ama olmuyor mu bu oluyor. Olmasını engelleyemeyeceğinize göre bunun olacağını bilip, lider rolüne hazırlanabilirsiniz. Değişmek gerektiğini bilerek, bunu planlayarak ve yardım alarak hazırlanabilirsiniz.

ilk defa ekip yönetecek yeni liderlerin kendilerine şu soruları sormalarını tavsiye ediyorum.

  • Yeni rolümde başarılı olmam için hangi becerileri ve davranışları öğrenmeliyim, pratik etmeliyim?
  • Bu yeni becerileri nasıl hayata geçirebilirim?
  • Yeni görevimde başarılı olmamı sağlayacak inançlarım neler? Bunlardan nasıl faydalanırım?
  • Yeni görevimde başarılı olmama engel olabilecek inançlarım neler? Bunları nasıl tanırım ve etkisiz hale getiririm?
  • Vazgeçmem gereken ve beni limitleyen başka hangi inanç ve değerlerim var?
  • Bırakmam gereken beni yolumdan alıkoyacak alışkanlıklarım neler?
  • Yeni rolümde neleri önceliklendireceğim?
  • Benim göremediğim ve bana yeni rolümde destek olacak potansiyel kaynaklarım neler?

Bu sorular daha uzar gider. Herbiri bir konu, içine girdikçe başka sorular ve cevaplarının olduğu çok güzel bir farkındalık dünyası. Herkese tavsiye ederim ama bu soruların bazılarını kendi kendimize sorup ceyaplayamayız. Çünkü biz tarafız, kendi tarafımızdayız. Kendi kaynaklarımızı potansiyelimizi görmek, farkına varmak kendi kendimize çok iyi bir ayna bulmaktan ya da olmaktan geçer. Dış bir referans noktası gerekebilir, onay için ya da kendimizi görebilmek için. Bu da size kendinizi gösteren, yolunuzu bulmanızı sağlayacak bir “akıl hocası, mentor, veya koç” ile olabilir. Eğer hızlı ve etkili olmasını istiyorsak tabii. Kendi kendimize de yolumuzu buluruz ama bu ne kadar zaman, enerji ve odaklanma gerektirir? sorusunu sormak ve cevaplamak gerekir bu durumda. Liderlikte davranışsal farkındalığın ve öğrenmenin teorik bilgiden çok daha etkin, deneyimsel olarak ve bir ayna yardımı ile oluşacağını ve…

herşeyin sizin elinizde olduğunu unutmayın.

Çok iyi bir uzmanken kötü bir yönetici olmayı kimse istemez.!

Sevgilerimle – Burak Akalın – ICF Akredite Liderlik Koçu | #ikblogger

burakakalin@icloud.com | skype: bacoaching https://www.facebook.com/burakakalins

bu yazıya aynı zamanda buradan da ulaşabilirsiniz: https://www.koclook.net/blog/terfimi-aldim-sira-kocluk-almakta-5040

By akalinburak

Career & Life Coach

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: